Saturday round-up – March 7

Men 

EYHL Division 1: Glenanne 6 (R Shaw 2, J McCormack 2, S Boucher, S Ronan) Annadale 4 (R Burgess 3, D Tremlett); Pembroke 4 (A Sothern 2, G Chambers, J Ryan) Monkstown 4 (G Watkins 3, M Gibbons); Three Rock Rovers 3 (R Canning 2, E Jennings) Lisnagarvey 4 (J Lorimer 2, J Lynch, D Nelson); UCD 1 (J Guilfoyle) Banbridge 2 (J Moffett 2); YMCA 2 (G Glutz, B Campbell) Corinthian 1 (C Mackay)

EYHL Division 2 – Pool A: Avoca 1 (J Elmes) Railway Union 7 (D Curley 3, R Devlin, H Heisterkamp, M Fulham, F Keaveney); Cork C of I 6 (J Jermyn 3, J Bruton 2, S Parker) Instonians 2 (C Kirk, W Robinson)

Pool B: Cookstown 3 (P Watt, R Millar, S McCabe) Clontarf 2 (K Murray, J Mullins); Cork Harlequins 4 (J Dale 4) Kilkeel 2 (D Finlay, E Agnew)

Irish Hockey Challenge – Semi-Finals: Limerick 1 Antrim 3 (R McCrea, D Wilson, S Clyde); Portrush 2 Mullingar 0

Leinster Division 1: Kilkenny 3 (A Atkinson 2, E Hughes) Dublin University 2; Weston 1 (A Tucker) Portrane 7

Munster Charity Cup: Bandon w/o Catholic Institute scr; UCC 1 (S Dring) Waterford 1 (R Isaacs)

Women 

EYHL Division 1: Old Alex 2 (E Ryan-Doyle, S Robinson) Catholic Institute 1 (R Upton); Pegasus 2 (R Maguire, A Speers) Loreto 1 (H Mulcahy); Pembroke 3 (E Beatty 2, J Ringwood) Cork Harlequins 1 (E O’Leary); Railway Union 2 (Z Delany, S Hawkshaw) Muckross 1 (S Barnwell); UCD 4 (E Curran, N Carey, A Russell, KJ Marshall) Belfast Harlequins 1 (L Colvin)

EYHL Division 2 – Pool A: Corinthian 3 (L McGrane, N Torrans, S Quill) Trinity 2 (A Long, I Delamer); NUIG 0 Cork C of I 3 (C Sexton, M Ryan, H-K Finn)

Pool B: Ards 12 (Z Malseed 5, A Carson 3, E Reid, A Benson, H Platt, A Adams)  Greenfields 0; Monkstown 2 (S Moore 2) Queens University 1 (K Ferguson)

Irish Hockey Challenge – Semi-Finals: Blackrock 2 (H O’Connor, A-M O’Connell) Cork Wanderers 0; NICS 0 Bangor 0, NICS win shoot-out 2-1

Leinster Division 1: Avoca 1 (H Lennon) Clontarf 0; Glenanne 3 (C Shillington 2, H Delaney) North Kildare 2 (S Spillane, S Baker); Naas 0 Genesis 1 (L Brennan)

Munster Examiner Cup: Ashton 0 Bandon 4 (O Roycroft 2, A Smyth, R Desmond); Belvedere 1 (J Murphy) Waterford 0

Sunday 8th March 2020

Men 

Under 23 Interprovincials: Leinster v Ulster, Garryduff, 1pm

Women 

EYHL Division 1: Belfast Harlequins v Pembroke Wanderers, Deramore Park, 2.30pm; Catholic Institute v Railway Union, Rosbrien, 1.30pm; Cork Harlequins v Muckross, Farmers’ Cross, 1.05pm; Loreto v Old Alexandra, Beaufort, 3pm; Pegasus v UCD, Queen’s, 1.30pm

EYHL Division 2 – Pool B: Monkstown v UCC, ALD Merrion Fleet Arena, 3.30pm; Queens University v Greenfields, Queen’s, 11.30am

Partners of The Hook

smart-trainingSecurehost.ie