Saturday round-up – February 15

Men

EuroHockey Indoor Club Trophy (all in Alanya, Turkey)

Pool A: Three Rock Rovers 1 (J Walker) SCHC 5

Pool C: Three Rock Rovers 1 (R Canning) AD Lousada 1

EYHL Division 1: Annadale 1 (W Aston) Corinthian 3 (I Stewart, G Holmes, A Sutton); Pembroke 2 (A Sothern 2) Lisnagarvey 5 (A Williamson 3, D Nelson, J Lynch); Glenanne v YMCA – match abandoned at 0-0 in third quarter

EYHL Division 2 – Pool A: Instonians 8 (S Kelso 2, S Hamill, M Watt, Brown, C Kirk, W Robinson, B Palmer) Avoca 1 (H Fowler-Hudson); Railway Union 2 (M McKenzie, M Fulham) Cork C of I 2 (J Jermyn 2)

Clontarf’s Cain Cooney in the rain. Pic: Max Fulham (click image for full gallery)

Pool B: Clontarf 5 (D Keuter 2, J Edmonds, K Mullins, K Murray) Cork Harlequins 0; Kilkeel 5 (D Finlay, E Agnew, J Finlay, M Henning, D Rae) Cookstown 3 (S Smith, S McCabe, R Miller)

Leinster Division 1: Dublin University 2 (P Temperley 2) Dublin North 5 (A Sweeney 3, P Gahan, S Dempsey); Kilkenny 1 (E Dore) Portrane 2 (B McMahon, S Graham); Weston 2 (A Quinn, M Pluck) Rathgar 7 (G Prendergast 3, A Malcolm 2, A White, M Collins)

Munster Charity Cup: Waterford v Bandon; Ashton v UCC – both postponed

Women

EYHL Division 1: Belfast Harlequins 1 (L Hamilton) Old Alexandra 2 (M O’Donnell, J Deacon); Loreto 1 (N Daly) Pembroke1 (G Pinder); Muckross 1 (S McAuley) Catholic Institute 2 (L Foley, N Carroll); Pegasus 2 (L McKee 2) Railway Union 1 (K Lloyd); UCD 0 Cork Harlequins 1 (Y O’Byrne)   

EYHL Division 2 – Pool A: Corinthian 5 (A Kinlan, N Torrans, J Douglas, J McGrane, N Walsh) NUIG 1 (S Minihan); Lurgan 1 (J Morrow) Trinity 1 (A Long)

Pool B: UCC v Ards; Greenfields v Monkstown – both postponed

Leinster Division 1: North Kildare 0 Genesis 0; Rathgar 0 Naas 1 (C Chamberlayne); Avoca v Glenanne – match abandoned in second quarter at 1-1

Munster Division 1: Ashton v Bandon; Cork C of I v Limerick; Waterford v Belvedere – all postponed

Sunday 16th February 2020

Men

EuroHockey Indoor Club Trophy (all in Alanya, Turkey – all times Irish): 

Pool C: Three Rock Rovers v Rotweiss Wettingen (SUI), 7.15am

EYHL Division 1: Banbridge v Monkstown, Havelock Park, 2.30pm

Women

Jacqui Potter Cup semi-final: Loreto v UCD, Beaufort, 2pm

Partners of The Hook

smart-trainingSecurehost.ie