Saturday round-up – January 25

Men

Leinster Division 1: Avoca 7 (R Couse 3, E Goode, O O’Sullivan, K Mellott, C Funge) Dublin North 1 (A Sweeney); Bray 2 (C Hussey, D Nuzum) Kilkenny 5 (H McDonnell 2, E Dore, H Huston, E Hughes); Portrane 1 (I Khan) Railway Union 8 (M McKenzie 4, R Devlin, R Forrest, J McKeever, F Keaveney); Rathgar 4 (A White, M Holland, D Meade, G Prendergast) Dublin University 2 (P Temperley 2); Weston 0 Clontarf 11 (K Mullins 4, D Keuter 3, J Edmonds 2, G Borland, K Murray)

Munster Division 1: Ashton 0 Waterford 4 (L Sorenson, S Johnson, D Quinn); Cork Harlequins 10 (J Dale 4, R Gash 3, J Whyte, B Hayes Curtin, D Egner) Catholic Institute 1 (R Gleeson); UCC 0 Cork C of I 3 (J Jermyn, K O’Dea, J Bruton)

Irish Junior Cup – quarter-finals: Clontarf 3 Railway Union 2; Lisnagarvey 5 (M Morris 2, S McCabe, M Aughey, M Milliken) Bangor 2; Pembroke Wanderers 1 Three Rock Rovers 1 (P Blakeney), TRR win shoot-out; UCD 0 Corinthian 0, Corinthian win shoot-out

Women

Senior international: Ireland 0 Germany 4 (P Maertens 2, V Huse, R Grote)

EuroHockey Indoor Championship III (Bratislava, Slovakia): Ireland 4 (A Benson 2, S Patton, N Carroll) Slovakia 3 (S Medvikova, N Fondrkova, G Surinova); Ireland 4 (S Patton, A Benson, N Carroll, S Barnwell) Denmark 0

Leinster Division 1: Corinthian 3 (J McGrane, A Kinlan, L McGrane) Glenanne 0; Genesis 1 (L Fox) Trinity 3 (R Burns 3); Monkstown 5 (S Hoban-Logan 2, R Moore, C O’Reilly, C Byrne) Naas 0; North Kildare 3 (N O’Malley 3) Avoca 1 (H Lennon); Rathgar 2 (A O’Connor, S McRann) Clontarf 1 (C Byrne)

Munster Division 1: Ashton 4 (T Johnston 2, S Fagan 2) Belvedere 2 (E O’Connor, A Barrett); Limerick 0 Bandon 7; Waterford 0 UCC 8 (L Ryan 3, E Kerr 2, J Clein 2, M Scanlon)

Irish Junior Cup – quarter-finals: Corinthian 2 (A Cullen, A Ellis) Pegasus 3 (R Murdock, H Craig, S Ferris); Monkstown 2 (N Hussey, A Harte) Loreto 2 (A Taaffe 2), Monkstown win shoot-out 3-2; Pembroke 2 (L Welsh, A de Jong) Railway Union 2 (K McKenna, M McCready), Pembroke win shoot-out 4-3; UCC 0 Old Alexandra 3 (S Gilsenan, O Bools, R Hinkson)

Men

Leinster Indoor League (all at St Columba’s Colege)

Semi-finals: Three Rock Rovers v Monkstown, 12pm; YMCA v Railway Union, 1pm

Final: 3.30pm

Women

Senior international (Irish time): Ireland v South Africa, Stellenbosch, 3pm

EuroHockey Indoor Championship III (Bratislava, Slovakia; Irish time): Ireland v Finland, 7.15am; Ireland v Slovenia, 11am

Munster Division 1: Belvedere v Waterford, Ballincollig CS, 1.30pm

Munster Senior Cup – 1st Round: Cork C of I v Bandon – postponed

Partners of The Hook

smart-trainingSecurehost.ie