Saturday round-up – November 23

Men

EYHL Division 1: Lisnagarvey 6 (J Lorimer 2, D Nelson 2, O Kidd, P McKibbin) Corinthian 2 (J Roberts, I Stewart); Pembroke 2 (G Chambers 2) Banbridge 4 (E Magee 2, J McKee, O Magee); Three Rock Rovers 5 (J Walker 2, S Grace, J Hosking, M English) Glenanne 0; YMCA 2 (S Hyland, M Walker) Monkstown 3 (D Cole, G Watkins, D Carson)

Postponed: UCD v Annadale – outbreak of mumps in UCD

Irish Hockey Challenge: Limerick 2 Mullingar 1; Midleton v Galway

Leinster Division 1: Weston 0 Avoca 9 (R Couse 5, D Hibbert, E Goode, C Funge); Railway Union 9 (F Keaveney 2, P Yates 2, R Devlin, F Kelly, D Sheill, R Forrest, H Heisterkamp) Kilkenny 5 (B McDowell 2, H McDonnell, A Atkinson, H Huston)

Munster Peard Cup – 1st Round: Bandon w/o Catholic Institute scr; Cork Harlequins 7 (J Dale 4, A Dale 2, J Hobbs) UCC 1 (S Dring); Waterford 0 Cork C of I 7 (R Sweetnam 2, E Finnegan 2, K O’Dea 2, S Parker)

Neville Cup, semi-final: Portrane 2 (R Sloan, M Ahmed) Clontarf 4 (K Mullins 2, J Mullins, A O’Malley)

Women

EYHL Division 1: Belfast Harlequins 1 (J Dennison) UCD 3 (S Patton, E Curran, N Carey); Catholic Institute 0 Old Alex 2 (N Evans, E Russell); Cork Harlequins 0 Pembroke 2 (O Macken, A Naughton); Loreto 3 (S Torrans, S Evans, H Mulcahy) Pegasus 2 (O Berry, A Speers); Muckross 2 (A O’Flanagan, S Barnwell) Railway Union 2 (O Fox, H de Burgh Whyte)

EYHL Division 2 – Pool A: Cork C of I 1 (C Sexton) Lurgan 2 (L McNeill, O Gibson); NUIG 3 (R McCullough, C Heery, K Langan) Trinity 4 (E Markey, R Keating, A Long, A Buttimer)

Pool B: Monkstown 3 (C Watkins 2, S Moore) Ards 3 (Z Malseed, E Reid, E Robinson); UCC 1 (J Clein) Queens University 0        

Irish Hockey Challenge: Bangor 2 (L Clarke, L McNaught) Botanic 2 (E Hinchy, A Nolan), Bangor win shoot-out 2-1; Kilkenny 0 Cork Wanderers 1; Galway 5 Larne 2; NICS 2 (J Boyle 2) Weston 0; Portrane 1 (C Mangan) NUIG 0; Athlone 5 Mullingar 0; Clonmel 4 Greenfields 5

Leinster Division 1: Genesis 0 Naas 3 (O Brennan, S Farrell, L Cope); North Kildare 0 Glenanne 1 (M Goulding); Rathgar 0 Corinthian 7 (L McGrane 2, S Quill 2, I Maleady, J McGrane, M Lynch)

Postponed: Clontarf v Avoca – waterlogged pitch

Examiner Cup – Round 2: Bandon v Limerick; Waterford 0 Ashton 3 (T Johnston, S Fagan, N Murphy)

Sunday 24th November 2019

Men

Neville Cup – semi-final: Avoca v Three Rock Rovers, Newpark, 4pm

Women

Leinster Division 1: Corinthian v Avoca, Whitechurch Park, 2pm

Partners of The Hook

smart-trainingSecurehost.ie