Saturday round-up – September 21

Men 

EY Hockey League: Corinthian 2 (J Perdue 2) Annadale 2 (S Cox, R Burgess); YMCA 2 (T Brophy, H McCarthy) Glenanne 3 (S Brownlow, S Boucher, B Venter); Lisnagarvey 6 (J Lorimer 3, D Nelson, B Nelson, T Chambers) Pembroke 0; Monkstown 2 (G Cole 2) Banbridge 2 (C Curry, B McCandless); Three Rock Rovers 1 (B Walker) UCD 3 (C Empey, J Henry, G Sarratt)

Leinster Division 1: Clontarf 3 (A O’Malley, D Keuter, K Mullins) Weston 0; Dublin North 1 (J Dunne) Avoca 7 (R Couse 2, D Laborde 2, B Schutte, C Funge, J Elmes); Dublin University 2 Rathgar 4 (D Meade, M Collins, T Kemsley, A Malcolm); Kilkenny 3 (A Atkinson, H Huston, H McDonnell) Bray 1 (D Plunkett); Railway Union 2 (M Fulham, M McKenzie) Portrane 0

Monkstown v Banbridge Sept 2019

Munster Division 1: Ashton 3 (C Casey, M Falvey, E Stothers) Catholic Institute 1 (S McKechnie); Bandon 9 (C Kingston 2, K Smyth 2, C Crowley, D Smith, E Hamilton, R Smyth, F O’Leary) Waterford 1 (I Johnson); Cork Harlequins 2 (R Gash, A Dale) Cork C of I 6 (J Jermyn 3, E Finnegan, M Gallagher, A Deane)

Women 

Senior International (uncapped match): Ireland 2 (L Colvin, D Duke) China 3

Sunday

Women

Senior International: Ireland v China, Belfield, 4pm

Girls interpros

Under-16

Friday: Munster 0 Connacht 0 (Connacht win on shootout); Ulster 2 (J Simmons 2) South East 0; Munster 0 Leinster 4 (S McFarland, M Power, S Woods, E Kelly)

Saturday: Connacht 2  (A McDonnell, C Cleary) South East 1 (A Handcock); Ulster 1 (J Simmons) Leinster 0; South East 1 Munster 0 (A Chamney); Connacht 2 (A McDonnell 2) Ulster 5 (J Simmons 2, G Scott, D McGall, S Kidd)

Standings (played): 1. Ulster (3) 9pts (+6) 2. Connacht (3) 5pts (-2) 3. Leinster (2) 3pts (+3)  4. South East (3) 3pts (-2) 5. Munster (3) 1pt (-5)

Sunday: Leinster v South East, 9am; Munster v Ulster, 11.15am; Leinster v Connacht, 2.15pm

Under-18

Friday results: Munster 3 (L O’Shea 2, E O’Sullivan) Connacht 2 (A Heatherington, JA Langan); Munster 0 Leinster 4 (M McCready 2, A Griffin, O Bools); South East 1 (A Williams) Ulster 2 (C Beggs, H Buchanan)

Saturday: Connacht 0 South East 2 (A Gilsenan, J Leahy); Ulster 1 (N McIvor) Leinster 0; South East 0 Munster 1 (L O’Shea); Connacht 0 Ulster 5 (N McIvor, C Beggs, L Craig, M Cochrane, L Mackey)

Standings: 1. Ulster (3) 9pts (+7) 2. Munster (3) 6pts (-3) 3. Leinster (2) 3pts (+3)  4. South East (3) 3pts (0) 5. Connacht (3) 0pts (-8) 5

Sunday 22nd September: Leinster v South East, 9.30am; Munster v Ulster, 12pm; Leinster v Connacht, 3pm

Partners of The Hook

smart-trainingSecurehost.ie