Saturday round-up – March 23

Men
EY Hockey League: Annadale 2 (R Burgess, P Corrie) Three Rock Rovers 4 (J Hosking, B Walker, L Madeley, H Morris); Banbridge 2 (E Magee 2) Glenanne 1 (S Brownlow); Cork C of I 1 (S Wolfe) Lisnagarvey 4 (J Lorimer 2, D Nelson, T Chambers); Pembroke Wanderers 3 (C Murphy, S Sweetnam, C Thomas) Cookstown 4 (R Millar 2, C Anderson, M Crooks); YMCA 3 (F Marriott, B Campbell, S Hyland) Monkstown 3 (K Lynch 2, G Sarratt)

Leinster Division 1: Clontarf 3 (T Cullen, K Murray, D Eustace) Portrane 1 (R Shoebridge); Corinthian 3 (I Stewart 3) UCD 2 (A Keane, D Nolan); Dublin North 3 (A Sweeney 3) Avoca 0; Dublin University 0 Railway Union 9 (J McKeever 3, R Forrest 2, A McGregor, M McKenzie, A Colton, A O’Callaghan); Kilkenny 3 (E Dore 2, D McClure) Rathgar 0

Munster Division 1: Ashton 0 Bandon 5 (F O’Leary 2, C Kingston 2, R Sweetnam); Cork C of I B 1 (P Coulter) Waterford 10 (B Johnson 6, H McCarthy 2, R Tracey, C de Oliveira); Cork Harlequins 1 (J Dale) UCC 0

Women
EY Hockey League: Ards 2 (B McEwen, F Kidd) Belfast Harlequins 3 (L Geddes, J Watt, G Frazer); Loreto 3 (S Torrans, N Daly, S Clarke) Old Alexandra 1 (E Russell); Pegasus 3 (L McKee, R Maguire, A Speers) Cork Harlequins 0; Pembroke Wanderers 2 (H O’Donnell, G Pinder) UCD 1 (A Russell); Railway Union 2 (K Lloyd, H de Burgh Whyte) Muckross 1 (S Cannon)

EYHL Division 2, Pool 1: Dungannon 1 (L Cassells) NUIG 0; Greenfields 0 Queens University 6 (E McStea 3, J McMaster, C Whiteside, K Ferguson)
Pool 2: Monkstown 3 (S Hoban-Logan 2, C O’Reilly) Lurgan 2 (C Johnson, S McCLure)

Munster Division 1: Limerick 2 Belvedere 5 (Jen Murphy 2, Judy Murphy 2, H Leacy)

Munster Senior Cup Final: Catholic Institute 3 (L Foley, R Begley, R Upton) UCC 2 (C Dring, S O’Leary)
Munster Senior Plate Final: Cork C of I 3 (N Kerr, H Moffitt, K Coombes) Waterford 1 (K Lyons)

Leinster Division 1: Corinthian 3 (J McGrane, L McGrane, L Motyer) Genesis 1 (A-M Cave); Naas 1 (K Tyrrell) Glenanne 1 (K O’Connor); Rathgar 2 (K Hunter Hanley, K O’Farrell) North Kildare 2 (N Delaney, N O’Malley); Trinity 7 (C Fullston 2, A Long, I Delamer, S Lavelle, L McCollum, A Buttimer) Our Lady’s 0


Sunday 24th March 2019
Men
Leinster Division 1: Dublin University 0 Avoca 2 (C Funge, J Elmes)

Women
EY Hockey League: Ards 1 (F Brown) Cork Harlequins 4 (C Sargent, A O’Grady, Y O’Byrne, N Barry)
EYHL 2, Pool 1: Corinthian 6 (S Maleady 2, L Pomeroy 2, C Proud-Murphy, N Torrans) Greenfields 0

Munster Division 1: Ashton 4 (A Harvey, K Harvey, E O’Sullivan, T Johnson) Limerick 0

Partners of The Hook

smart-trainingSecurehost.ie