Saturday round-up – October 13

Saturday, October 13

Men
EY Hockey League: Cork C of I v Annadale – postponed; Banbridge 2 (J McKee, D Rae) YMCA 1 (G Glutz); Three Rock Rovers 4 (L Madeley, C Empey, M Darling, M English) Lisnagarvey 1 (M Nelson); Glenanne 6 (S Boucher 2, G Shaw, B Venter, D Keogh, J Rogan) Pembroke 2 (K O’Hare 2); Monkstown 6 (D Carson 3, G Sarratt, R Quirke, R Nichols) Cookstown 1 (J Haycock)

EYHL Division 2, Pool A: Bangor 3 (M Willis, C Barnes, R Cunningham) Bandon 2 (F O’Leary, D Jennings); Railway Union 0 UCD 0
Pool B: Instonians 8 (M Watt 2, S Kelso 2, W Robinson, B Palmer, B Rose, W Carey) UCC 0; Kilkeel 2 (A Niblock, G Russell) Corinthian 6 (I Stewart 2, J Perdue 2, A Sutton, J Roberts)

Olivia Roycroft shoots for Cork Harlequins. Pic: Billy Pollock

Leinster Division One: Clontarf 5 (S Harper, A O’Malley, R Forest, T Cullen, M Duggan) Kilkenny 2 (H Huston, A Atkinson); Portrane 2 (I Khan, R Govan) Dublin North 4 (P Gahan, R Gannon, A McKeever, S Dempsey)

Women
EY Hockey League: Belfast Harlequins 0 Cork Harlequins 3 (O Roycroft, M Barry, Z Bowles); Pembroke 2 (E Beatty, G Pinder) Railway Union 0; UCD 2 (A Russell 2) Loreto 0; Muckross 1 (K Fitzgerald) Old Alex 5 (A Connery 3, E Russell, L Jacob); Ards 0 Pegasus 4 (A Speers 2, S Thompson, K Gourley)

EYHL Division 2 Pool A: UCC 3 (A Collins, J Clein, L Ryan) Queen’s University 4 (C Whiteside, E McStea, T Hastings, J McMaster)

Pool B: Monkstown 5 (R Moore, S Moore, A Barnwell, L Grehan, R Carrigan) NUIG 2 (M Corcoran, B Anderson); Catholic Institute 3 (R Upton, K Daly, L Foley) Lurgan 2 (L McNeill, S McClure)

Leinster Division One: Naas 0 North Kildare 1 (N O’Malley); Our Lady’s 2 (M McCarthy, E Kilbride) Genesis 3; Rathgar 0 Trinity 8 (C Fulston 3, E Markey 2, A Long, R Burns, S Osborne); Glenanne 4 (P Fitzpatrick 3, R O’Brien) Avoca 1

Munster Division One: Belvedere 3 Waterford 2

Sunday, October 14
Women
EYHL Division 2, Pool A: Greenfields 0 Corinthian 1 (J McGrane)

Partners of The Hook

smart-trainingSecurehost.ie