Saturday round-up – February 24

Women
Irish Senior Cup – quarter-finals: Lurgan 1 (E Lindsay) UCD 3 (J O’Brien, E Russell, S Robinson); Railway Union 0 Loreto 1 (S O’Brien)

Round 2: Belfast Harlequins 2 (J Watt, A Edwards) Pembroke Wanderers 1 (H O’Donnell)

EuroHockey Indoor Trophy: Ards 1 (K Harvey Gintra Strekte (Lithuania) 4; Ards 3 (C Brown 2, L Hamilton) Stade Francais 4

Irish Hockey Trophy – quarter final: Mossley 1 Cork Church of Ireland 1 (A Roberts), Mossley won shoot-out 3-1

Irish Junior Cup, quarter-final: Ulster Elks 2 (K McFarland, J Hallen) Cork C of I 2 (A O’Mahony 2), C of I won shoot-out 4-3

Irish Hockey Challenge, semi-final: NUIG 3 NICS 0

Leinster Division One: Avoca 2 (L Spillane, J Ringrose) Clontarf 1 (B McMullen); Our Ladys 1 (A Kelly) North Kildare 1 (E Teevan); Muckross 4 (Y Pratt, K Fitzgerald, N Twomey, S Barnwell) Genesis 0; Corinthian 1 (C Proud-Murphy) Old Alex 0; Rathgar 0 Glenanne 1 (S-J Kelly)

Munster Division 1: Bandon 2 (J Buttimer, R Nyhan) Ashton 0; Catholic Institute 5 (L Foley 2, K Daly, R Pratt, C Moloney) Belvedere 0; Waterford 1 (K Maher) Limerick 1 (L O’Kane)

Men
EY Hockey League: Annadale 1 (P Caruth) Glenanne 2 (S O’Donoghue 2); Banbridge 3 (Ph Brown 2, J McKee) Pembroke Wanderers 1 (A Sothern); Cork C of I 3 (J Jermyn 2, J Dale) Lisnagarvey 3 (D Nelson, D Buser, M Nelson); Railway Union 3 (W Fernandez, S McKeever, M English) Cookstown 2 (R Millar, S Smyth)

Irish Hockey Challenge – semi-finals: Ballynahinch 1 (W Edgar) Cliftonville 1 (C Arnott), Ballynahinch win shoot-out 3-0; Catholic Institute 5 Mullingar 2

Leinster Division One: Kilkenny 1 (B Wallace) Clontarf 4 (A O’Malley, M Duggan, M Owen, C Cooney); Weston 0 UCD 11 (A Tutty 3, J Henry 3, J Schulte 2, B Bradley 2, Z Waters); Dublin North 1 Dublin University 4 (O Chambers, C Hynes, W King, D Cardy); Rathgar 3 (R McMahon, A White, S Gould) Corinthian 7 (D Howard 4, S Reid, D Treacy, J Perdue); YMCA 3 (D Ellison 2, B Campbell) Avoca 1 (J McCormack)

Munster Senior Cup – semi-finals: Ashton 0 Bandon 2 (M Jennings, D Jennings); Limerick 5 (J von Maydell, C Duggan, G Hodkinson, Q Eacrett, C Shoebridge) Cork C of I B 2 (D Herbert, H Brophy)

Munster Division 1 (Sunday): UCC v Limerick , Mardyke, 12pm.

Partners of The Hook

smart-trainingSecurehost.ie