Saturday round-up – November 14

Women
EY Hockey League:
Pembroke 2 (C Hill, A-K Trevor) UCD 5 (K Mullan 2, A Naughton 2, E Carey); Cork Harlequins 2 (O Roycroft, A Martin) UCC 0; Pegasus 4 (S Beaney, P Glass, V Surgeoner, T Doherty) Greenfields 0; Ulster Elks 2 (J McMaster, M Frazer) Ards 0; Railway Union (E Smyth, K McKenna) Hermes 3 (C Watkins, N Carroll, A O’Flanagan)

Leinster Division One: Trinity 2 (L Thomas, C McCullough) Rathgar 1; Corinthian 0 Glenanne 3; Old Alex 2 (A Russell 2) Genesis 1 (A O’Caoimh); Avoca 2 (I Pavanello, A Richardson) North Kildare 2; Muckross 0 Loreto 6 (N Small 2, S O’Loughlin, H Matthews, L Colvin, A Meeke)

Irish Junior Cup, first round
Saturday:
Trinity 4 Railway Union 3; Ulster Elks 0 UCD 2; Loreto 4 (C Vincent, L Mellon, H Gallagher, J Andrews) Hermes 0; Corinthian 7 (F Greany 3, S Taylor 2, J Fair, A Benn) Glenanne 1; NICS 0 North Down 3; Pegasus 5 Old Alex 4, after strokes; Portadown 0 Lisnagarvey 6; Pembroke 5 Asthon 0
Sunday: Bandon v Randalstown, 12pm, Bandon GS
Byes: Banbridge, Belfast Harlequins, Ballymena, Cork Harlequins, Muckross, Queen’s University, UCC

Railway v Hermes EYHL

Men
EY Hockey League
Saturday:
Railway Union 2 (J Dick 2) Glenanne 3 (S Boucher 3); Lisnagarvey 2 (S Murray, A Forrest) Cookstown 1 (S Smyth); Monkstown 4 (G Watkins 2, J Gregory, K Good) Cork C of I 3 (P Brownlow, A Daunt, J Dale); Three Rock Rovers 0 Banbridge 0; Pembroke 3 (A Sothern 2, P Shanahan) Annadale 1 (M Allister)

Sunday: Banbridge v Cork C of I, 2pm, Havelock Park; Glenanne v Lisnagarvey, 2pm, Glenanne Park; Annadale v Railway Union, 2.30pm, Lough Moss; Pembroke v Three Rock Rovers, 3pm, Serpentine Avenue; Cookstown v Monkstown, 3.30pm, Steeleweld Park

Leinster Division One
Sunday:
Kilkenny v Clontarf, 3.15pm, Kilkenny College

Mills Cup, first round: Weston 0 Fingal 3 (S Dempsey 3); Dublin University 3 Rathgar 4 (S Malcolm 2, D Meade, R Gribben); Avoca 2 (J Cummins, R Couse) Corinthian 4 (I Stewart, J Roberts, S Reid, G Holmes)

Irish Junior Cup, first round: Bandon 3 NICS 0; Bangor 3 North Down 2; Belfast Harlequins 1 Cork C of I 2; Dublin University 0 Cork Harlequins 5; YMCA 2 Kilkeel 3; Pembroke 5 UCC 3 (G Chambers 2, Whitaker); Lisnagarvey 7 Mossley 0; Monkstown 2 Annadale 1; Corinthian v Glenanne, 4.45pm, Whitechurch Park

Byes: Banbridge, Clontarf, Instonians, South Antrim, Three Rock Rovers, UCD

Partners of The Hook

smart-trainingSecurehost.ie