Saturday round-up – February 14

Men
Leinster Division One: Avoca 7 (R Couse 3, Z Agnew, R Pearson, A Ramsay, J Byrnes) Rathgar 1; Corinthian 0 YMCA 3 (T Ritchie 2, K Hensburg); Monkstown 2 (R Sykes, A Ward) Three Rock Rovers 1 (J Brennan); Glenanne 2 (E Tucker 2) Pembroke 2 (M Elliott, K O’Hare)

Division Two: Fingal 1 (J McKeever) Three Rock Rovers II 3 (S Grace, C Empey, G Gibney); Corinthian II 3 Kilkenny 4; Clontarf 5 (K Mullins 3, J Mullins, G Borland) Pembroke II 4 (S Furlong 3, An Other)

Irish Junior Cup
Second round, Saturday:
Annadale 5 (C Thomson 2, J Woodrow 2, D Nicholl) Cork Harlequins 1 (P Burns)
Quarter-finals: Lisnagarvey 4 (Dowling, McGann, J Gray, R Getty) Cork C of I 3 (P Brownlow, D Herbert, A Deane); Monkstown 4 (D Watkins 2, G Cole, R Nichols) Banbridge 2 (W Malcolmson 2)

EuroHockey Indoor Club Champions Challenge I, Group B fixtures (all CET)
Saturday: Rotterdam 4 HC Lipovci 3; Railway Union 4 (M English, K King, N Wilmshofer, R Abbott) SK Senkvice 9 (B Petrakovic 3, Z Kovaceric 2, M Parajka 2, D Petras, A Augsutinic)
Pool B Standings: 1. Rotterdam 15pts (+12) 2. SK Senkvice 10pts (+2) 3. Railway Union 5pts (-10) 4. HC Lipovci 3pts (-4)

Pool D: Railway Union 4 (N Wilmshofer, M Villar, K Carroll, R Abbott) Cardiff & Met (Wales) 4 (R Gowman 2, D Hutchinson, D Kyrakides); Soroksari 2 HC Lipovci 7
Standings: 1.  Cardiff 7pts (+5) 2. Railway Union 7pts (+1) 3. HC Lipovci 5pts (+4) 4. Soroksari 0pts (-10)
Sunday: Railway Union v Soroksari (Hungary), 10.30am

Women
Leinster Division One (Saturday): Glenanne 0 Corinthian 0; North Kildare 0 Loreto 1 (N McConnell); UCD 4 (J Deacon 2, L Ewart, J O’Brien) Old Alexandra 1 (A Russell); Trinity 1 Hermes 3 (E Horan, McGilp, S Loughran); Pembroke 1 (Sorcha Clarke) Railway Union 1 (K Lloyd)

Leinster Division Two
Saturday: Avoca 6 (K Cullen 2, G Millar 2, R McAuley, A Horgan) Hermes II 0; Rathgar 3 (E Ross 2, D de Paor) Genesis 1 (R Russell)

Jacqui Potter Cup, semi-finals (Sunday): Railway Union v UCD II, 9am, Park Avenue; Hermes v Glenanne, 1.30pm, St Andrew’s

Irish Junior Cup
Quarter-finals, Friday: Railway Union II 2 (N Carey, K Morrissey) Loreto II 1
Saturday:  Pembroke 3 (A O’Neill 2, E Thompson) Muckross 0; Bandon 2 (R Desmond, K Desmond) Cork C of I 0; Queen’s 1 (S McBride) Lisnagarvey 0

Men's Leinster Senior Div 1

Could not load template standings-compact.php

» View League in full

Match

Clontarf Bray

7 - 1

11. Match Day

February 1, 2020, 12:00 am

Mount Temple

Match

Clontarf Bray

7 - 1

11. Match Day

February 1, 2020, 12:00 am

Mount Temple

Women's Leinster Senior Div 1

Could not load template standings-compact.php

» View League in full
Match Score
February 17, 2020 12:00 am Whitechurch Park
Corinthian Monkstown

-:-

February 15, 2020 12:00 am Newpark
Avoca Glenanne

-:-

February 15, 2020 12:00 am Mount Temple
Clontarf Trinity

-:-

February 15, 2020 12:00 am St Raphaelas
Genesis North Kildare

0 - 0

February 15, 2020 12:00 am High School
Rathgar Naas

0 - 1

February 12, 2020 12:00 am Santry Avenue
Trinity Glenanne

2 - 2

February 8, 2020 12:00 am Glenanne Park
Glenanne Genesis

2 - 0

February 8, 2020 12:00 am Merrion Fleet Arena
Monkstown Avoca

2 - 1

February 8, 2020 12:00 am Caragh Road
Naas Corinthian

1 - 5

February 8, 2020 12:00 am The Maws, Kilcock
North Kildare Clontarf

3 - 2

Match Score
February 22, 2020 12:00 am Newpark
Avoca Naas

-:-

February 22, 2020 12:00 am Whitechurch Park
Corinthian Genesis

-:-

February 22, 2020 12:00 am Glenanne Park
Glenanne Rathgar

-:-

February 22, 2020 12:00 am Merrion Fleet Arena
Monkstown Clontarf

-:-

February 29, 2020 12:00 am Mount Temple
Clontarf Corinthian

-:-

February 29, 2020 12:00 am St Raphaelas
Genesis Avoca

-:-

February 29, 2020 12:00 am The Maws, Kilcock
North Kildare Naas

-:-

February 29, 2020 12:00 am High School
Rathgar Monkstown

-:-

March 4, 2020 12:00 am Merrion Fleet Arena
Monkstown Trinity

-:-

March 7, 2020 12:00 am Newpark
Avoca Clontarf

-:-

Men's Leinster Senior Div 2

Could not load template standings-compact.php

» View League in full
Match Score
March 24, 2018 12:00 am Templecarrig
Bray Corinthian II

-:-

March 24, 2018 12:00 am Mount Temple
Clontarf II YMCA II

-:-

March 24, 2018 12:00 am Merrion Fleet Arena
Monkstown II Pembroke II

-:-

March 24, 2018 12:00 am Donabate Portrane
Portrane Glenanne II

-:-

March 24, 2018 12:00 am Park Avenue
Railway Union II TRR II

-:-

March 10, 2018 12:00 am Templecarrig
Bray Glenanne II

-:-

March 10, 2018 12:00 am Whitechurch Park
Corinthian II Railway Union II

-:-

March 10, 2018 12:00 am Serpentine Avenue
Pembroke II Clontarf II

-:-

March 10, 2018 12:00 am Grange Road
TRR II Monkstown II

-:-

March 10, 2018 12:00 am Wesley College
YMCA II Portrane

-:-

Women's Leinster Senior Div 2

Could not load template standings-compact.php

» View League in full
Match Score
March 24, 2018 12:00 am Wesley College
YMCA Three Rock Ladies

-:-

March 24, 2018 12:00 am Beaufort
Loreto II Old Alex II

-:-

March 24, 2018 12:00 am Merrion Fleet Arena
Monkstown II Bray

-:-

March 24, 2018 12:00 am Caragh Road
Naas Pembroke II

-:-

March 24, 2018 12:00 am Belfield
UCD II Railway Union II

-:-

March 10, 2018 12:00 am Loreto Bray
Bray Old Alex II

-:-

March 10, 2018 12:00 am Beaufort
Loreto II UCD II

-:-

March 10, 2018 12:00 am Park Avenue
Railway Union II Three Rock Ladies

-:-

March 10, 2018 12:00 am Wesley College
YMCA Naas

-:-

March 10, 2018 12:00 am Merrion Fleet Arena
Monkstown II Pembroke II

-:-

Partners of The Hook

smart-trainingSecurehost.ie