Town IJC defence starts at Corinthian; Pembroke bound for Randalstown

Monkstown II’s men’s Irish Junior Cup title defence starts off with a trip to Whitechurch Park with a tricky first round tie against Corinthian II in one of the big games of the opening round following yesterday’s draw.

They won the title last spring with a final victory over Banbridge who will host Kilkeel in Havelock Park. Elsewhere, there are a number of Leinster derbies with YMCA II vs Fingal II a big one while Avoca host Three Rock and Glenanne play Clontarf.

The students of UCD and Dublin University have big away days against Cork C of I and Cookstown on the cards while Suttonians travel up the M1 to meet Belfast Harlequins and Railway Union go to Cliftonville.

Monkstown II celebrate their 2013 men's Irish Junior Cup win Pic: Adrian Boehm

Monkstown II celebrate their 2013 men’s Irish Junior Cup win Pic: Adrian Boehm

On the women’s side, Pembroke II face a trip to 2010 winners Randalstown in their first round title defence. 2013 finalists Loreto received a bye as have Genesis. Railway Union and Old Alex both must win in Cork if they are to advance to round two while Corinthian host Banbridge and UCD face Ashton. Glenanne and Hermes is the one Dublin derby.

In the men’s Irish Hockey Trophy, Brian Scully’s Weston travel to Campbellians in the only round one tie with a home date against Clontarf – whom the Lucanites beat last weekend – the prize for the winner.

On the women’s side, Muckross go to Irish Hockey Challenge winners Kilkenny while Weston face Newbridge with nine Leinster clubs receiving byes to the second round of the competition while NICS have gone straight into the third round hat after being initially paired against Lisnagarvey who were mistakenly included in this draw.

The draw for the Men’s and Electric Ireland Women’s Irish Senior Cup will be made this Sunday at 11am in ALSAA.

Men’s Irish Junior Cup (November 16): Cookstown v Dublin University; Pembroke W v Raphoe; Cork Harlequins v South Antrim; NICS v Annadale; Banbridge v Kilkeel; Instonians v North Down; UCC v Lisnagarvey; Bangor v Mossley; Cork C of I v UCD; Belfast Harlequins v Suttonians; Corinthian v Monkstown; YMCA v Fingal; Avoca v Three Rock Rovers; Cliftonville v Railway Union; Glenanne v Clontarf
Bye: Portadown

Electric Ireland Women’s Irish Junior Cup, first round (November 16): Ulster Elks v Cork Harlequins; UCD v Ashton; Armagh v Portadown; Randalstown v Pembroke Wanderers; Lurgan v Trinity; Glenanne v Hermes; UCC v Railway Union; Belfast Harlequins v Lisnagarvey; Cork C of I v Old Alex; Pegasus v Greenfields; Corinthian v Banbridge
Byes: Ballymoney, Bandon, Genesis, Loreto, Queens

Men’s Irish Hockey Trophy, first round (October 12): Campbellians v Weston
Second round (November 23): Portadown v Bangor; QUB v Antrim; Suttonians v Kilkenny; Catholic Institute v Bandon; Newry Olympic v Cliftonville; Campbellians/Weston v Clontarf; North Down v South Antrim; Dublin University v Avoca

Electric Ireland Women’s Irish Hockey Trophy, first round (October 12): Portadown v Grosvenor; Kilkenny v Muckross; Weston v Newbridge

Second round:
October 12
: Avoca v Bray; NUIG v Limerick; Wexford v Monkstown; Victorians v Larne; Rathgar v Clontarf
November 23: Ballymena v Three Rock; YMCA v Bandon; Portadown/Grosvenor v Genesis; NUIG v Limerick; Banbridge v Naas; Kilkenny/Muckross v Cork C of I; UL v Our Ladys; Ashton v Cookstown; North Down v Galway; Weston/Newbridge v Omagh; Dromore v Suttonians
Bye to round three: NICS

Men’s Irish Hockey Challenge, first round (November 9): Ballynahinch v Armagh; St James Gate v Ballymena; Galway v Bray; Limerick v Portrane; Naas v Wicklow
Byes: Mullingar; Parkview & Portrush

Electric Ireland Women’s Irish Hockey Challenge, first round (November 9): Portlaoise v Gorey; South Antrim v Raphoe; Dungarvan v Clonmel
Byes: Botanic, Clonakilty, Enniscorthy, NUIG, Wexford

Partners of The Hook

smart-trainingSecurehost.ie