Irish U-18 panels named for Home Nations

The Irish U-18 boys and girl’s panels have been named for this weekend’s Home Nations competition to be held in Garryduff, Cork this weekend.

The boys side gets its nucleus from the Wesley and Banbridge sides. The former – who claimed three schools titles this year – provide five of the 18 player panel while Bann have three panellists, though their contingent could have been more had Robin Smyrl not succumbed to injury.

Railway’s Mark Ingram steps up from U-16 netminding duties along with Rob Fitzgerald while Glenanne’s top scorer from play last season, Shane O’Donoghue, dons the vice-captain duties along with Luke Chadwick.

IJC winner Richard Sykes provides a corner threat while the trio of Three Rock players – David McCrea, Tom Samuel and Shane Madeley – bring first team experience, too.

The girls have five Leinster players included in their selection with Deirdre Duke taking the captain’s armband. She is one of three Alexandra College players involved along with powerful corner striker Nicola Gray and the flying Emily Beatty.

Mount Anville’s Aisling Naughton and Lisa McCarthy are the other pair to make Richie Malone’s line-up.

They get underway on Saturday, a day after England and Wales begin the female tournament (Friday, 8pm). The tournament runs all weekend until Monday.

Ireland U-18 boys: Rob Fitzgerald (YMCA/Wesley), Mark Ingram (Railway Union/Oatlands College), Matthew Bell (Banbridge/Banbridge Academy), Nick Burns (Cork C of I/Midleton), Luke Chadwick (VC, YMCA/Wesley), Ben Dobson (Cork C of I/PBC), William Edgar (Annadale/Campbell), Shane Madeley (Wesley/TRR), Owen Magee (Banbridge/Banbridge Academy), David McCrea (TRR/Wesley), Hugh McShane (Banbridge/Banbridge Academy), Shane O’Donoghue (VC, Glenanne/High School), Paul Ritchie (Annadale/Regent House), Tom Samuel (TRR/Wesley), Ian Sloan (Capt, Cookstown/Cookstown HS), Richard Sykes (Monkstown, St Andrew’s), Andrew Williamson (Annadale/Campbell College), Matthew Lecky (Raphoe/Royal and Prior)

U18 Boy’s Home Nations schedule (Garryduff):
July 17: England vs Wales, 12pm; Ireland vs Scotland, 2pm
July 18: Scotland vs Wales, 12pm; Ireland vs England, 2pm
July 19: Scotland vs England, 9am; Ireland vs Wales, 1pm

Ireland U-18 girls: Jeanna Holmes (GK, Randalstown/Carrick Grammar), Dora Gorman (Greenfields/Taylors Hill) Lisa McCarthy (Railway/Mount Anville), Aisling Naughton (Corinthian/Mount Anville), Deirdre Duke (Capt, Hermes/Alexandra College), Nicola Gray (Old Alex/Alexandra College), Amy Kate Trevor (Cork C of I/Scoil Mhuire) Nicole Laarhoven (Almeerse, NL), Naomi Carroll (Catholic Inst/St Patricks Comp), Rebecca Barry (VC, Catholic Inst/Laurel Hill), Kerri McDonald (Lurgan Ladies/Banbridge Academy), Katie Codyre (Greenfields/Colaiste Iognaid), Michelle Carey (Galway/Colaiste Iognaid), Vanessa Surgenor (Randalstown/Ballyclare HS), Joanne Orr (Armagh/Royal School Armagh), Leah Ewart (Armagh/Royal School Armagh), Emily Beatty (Old Alex/Alexandra College, Sammy Jo Greer (GK, Ballymoney)

U18 Girl’s Home Nations schedule (Garryduff):
July 16: England vs Wales, 8pm
July 17: England vs Scotland, 4pm; Ireland vs Wales, 6pm
July 18: Wales vs Scotland, 4pm; Ireland vs England, 6pm
July 19: Ireland vs Scotland, 11am

Partners of The Hook

smart-trainingSecurehost.ie